Kako je nastala udruga Zdravi Grad?

Udruga Zdravi grad nastala je 2000. g. kada je skupina Splićana poželjela stvoriti organizacijski okvir za unaprjeđenje kvalitete življenja u gradu Splitu. Želja nam je bila okupiti sve one ljude koji vjeruju i sanjaju još bolji, ljepši i zdraviji Split, Split nasmijanih, proaktivnih i ispunjenih ljudi.

Inicijalna skupina ljudi koja je osnovala Udrugu nastavila je okupljati i povezivati ljude i organizacije koje su spremne zajedno djelovati u pravcu stvaranja Splita kao primjera zdrave i održive zajednice. U tu svrhu započela su prva istraživanja i eksperimentalni projekti kroz koje su se pokazivali i dokazivali prvi modeli dobre prakse preventivnog, edukativnog i socijalno poduzetničkog djelovanja, a sve u suradnji sa stručnjacima i znanstvenicima.

Od osnivanja pa do danas uspješnoj provedbi programa i projekata Udruge na različite načine pridonijelo je 185 osoba s visokom stručnom spremom najrazličitijih profila.

S vremenom nam se područje interesa i djelovanja proširilo na područje cijele RH. Zbog iznimno uspješnih međunarodnih suradnji te uspješnih suradnji i implementacije naših projekata na razini Republike Hrvatske, htjeli smo izbjeći implikaciju lokalne udruge koja je bila vidljiva iz naziva Udruga Split zdravi grad. Preimenovali smo se u – Zdravi grad.

Zdravi grad danas

Zdravi grad je neprofitna, razvojna organizacija civilnog društva koja sukladno najboljoj hrvatskoj i svjetskoj praksi već niz godina sustavno okuplja i povezuje ljude i organizacije koje su spremne zajedno djelovati na unaprjeđenju kvalitete življenja i izvan granica Hrvatske. Naši projekti i programi na tragu su promicanja ideje inovativnog, zdravog, održivog i cjelovitog razvoja pojedinaca, organizacija i lokalnih zajednica u Republici Hrvatskoj i izvan nje.

Surađujemo s brojnim znanstveno-istraživačkim, stručnim, obrazovnim, gospodarskim, zdravstvenim, državnim, županijskim i lokalnim upravnim subjektima, drugim organizacijama civilnog društva te pojedincima i mnogobrojnim profesionalnim suradnicima i volonterima diljem Republike Hrvatske i u inozemstvu.

Zdravi grad čine ljudi koji s Udrugom žive i koji s njom žele rasti, učiti, razvijati se i napredovati. Programi i projekti udruge Zdravi grad vode se stručno, profesionalno i često volonterski. Naše projekte i programe koristi godišnje nekoliko tisuća djece i odraslih. Svakodnevnicu udruge tka 7 ključnih osoba koje kreiraju, razvijaju i provode projekte i programe usmjerene razvoju pojedinaca i zajednice. Broj zaposlenih varira sukladno broju dobivenih i implementiranih projekata, ponekad i više od 10.

Aktivnosti udruge redovno prate svi važniji mediji u Dalmaciji i Hrvatskoj, a neke od aktivnosti udruge predstavljene su i u eurovizijskoj razmjeni HTV-a. Ističe se vrijednost dugogodišnjeg rada na promicanju pozitivnih vrijednosti i konkretnog doprinosa rješavanju nekih od najakutnijih društvenih tema zajednice.

Djelatnici

Andrea Russo -

Andrea Russo

doc. dr. sc. Andrea Russo na čelu je udruge Zdravi grad od začetka do danas.

CV možete pročitati ovdje, a možete joj i poslat e-mail.

Željka Raguž -

Željka Raguž

Željka Raguž u Udruzi je od 2003.g., a danas radi kao direktorica ureda Udruge.

CV možete pročitati ovdje, a možete joj i poslat e-mail.

Željko Petrović -

Željko Petrović

Željko Petrović u udruzi je od početka 2002. g., voditelj je programa Put zdravlja, član Upravnog odbora i direktor Centra izvrsnosti George Mateljan u Splitu. CV možete pročitati ovdje.